EVDE ASLAN BEKLİYOR

Aslan öküzle beraber kahvede oturmuş tavla oynuyorlarmış. Aslan bir parti daha kazanmış, çayını yudumlayan öküz hadi bir parti daha atalım demiş. Aslan saate bakmış ve:
- Eyvah, demiş! Geç oldu öküz kardeş, benim eve gitmem gerek, hanım bekler.
- Bir de ormanların kralı olduğunu iddia edersin, karından mı korkuyorsun?
- Dur bakalım orda! Beni evde bir aslan bekliyor. Seninki gibi bir inek beklemiyor.
Gelelim bizim konumuza bu corona ilk çıktığında bende azınlık gibi maske eldiven dolaşıyorum. Görenlerin hafif bıyık altı gülümsemesi ve hatta bazılarının yüzüme karşı yahu hoca ne kadar korkuyorsun diyerek aşağılamalarına diyemediğim cevabım; Beni evde Aslan ve aslan yavruları bekliyor...sizinkini bilemem.
BAKIŞ AÇISI

Hepimizin hayat olarak adlandırdığı şu kodlar döngüsünde bazen istenmeyen zararlı yazlımlarla karşılaşmamız olasılığı hayli fazladır. Ben bu zararlı kodlarla hemen hergün karşılaşıyorum günlük programımda ve bu durum canımı sıkmasın diye sabahları kalktığımda ilk iş olarak visual basic’te çok sevdiğim bir kodu çalıştırıyorum. “ON ERROR RESUME NEXT”. Şiddetle tavsiye ederim çok işe yarıyor. (Bilgisayar bilmeyenlerin anlayacağı dilden söylersem: Hayatımızda sık sık sıkıntılı kişilerle yada durumlarla bazen tesadüfen bazen de zorunlu olarak muhatap olabiliriz. Özellikle bu tip insanlar çözüm yada iş üretmek yerine sadece iş ve işleyişi durdurmak amaçlı garip bir pisikolojisi bulunan kişilerdir ve ne yazık ki sayıları hızla artıyor. İşte bu burumda ben onları gördüğüm zaman yukarıda belirtiğim kod davranışını sergiliyorum ve görmezden geliyorum. Böylece bir sürü şey yapabileceğim koskoca bir günü küçücük bir virüs yada zararlı kod parçası için zehir etmiyorum. Yukarıdaki kodun Türkçesine gelince. “on error resume next”= Bir hata oluştuğunda onu atla ve devam et.
DIRTY BIT

Son zamanlarda bilgisayarım sebebsiz. yere her açıldığında chkdsk yapıyordu. Bende hardiskimin bozulmaya başladığını düşünürken bir kaç arkadaşımında aynı olaydan dolayı muzdarip olduğunu duydum. E tabi olarak bu HDD bozulması olamazdı biraz araştırdıktan sonra. “dirty bit (kirli bit)”. yazılanlara göre CPU bazı sebeblerden dolayı HDD’ye yazamadığı “bit”i Cache’e atıyor ve bu olay meydana geliyormuş. Neyse lafı fazla uzatmadan açıklayayım; Bilgisayarınız her açıldığında CHKDSK yapıyorsa, önce çalıştır bölümünde. yazın, açılan dos ekranına fsutil dirty query sürücü adı yazıp entera basın. “fsutil dirty query C:”. Eğer kirli yazıyorsa önce. yazıp bilgisayarı yeniden başlatın. yazarak chkdskyı programlayın, bilgisayar chkdsk yapıp açıldıktan sonra yukarıdaki komutu tekrarlayıp kirli olup olmadığına bakabilirsiniz.